Vyrobte deťom domček na strome | Démos trade, s.r.o.
Skryť sortiment Sortiment
Kontakty
Vyrobte deťom domček na strome

Vyrobte deťom domček na strome

Vyrobte deťom domček na strome
Mať ako dieťa svoj vlastný priestor, do ktorého majú dospelí vstup zakázaný, je snom asi každého dieťaťa. Opýtajte sa toho svojho, či by chcelo mať domček na strome a pravdepodobne sa mu šťastím rozžiaria oči. Ponúkame vám návod, ako postaviť domček na strome, ktorý na rozdiel od tých plastových bude tu aj pre ďalšie deti z rodiny.

1. Vybereme vhodný strom

Je to absolútna alfa toho, aby sme domček mohli budovať. Vybrať treba zdravý, dostatočne silný strom. Nie príliš mladý, ale ani veľmi starý. Najvhodnejšie stromy sú duby, javory, jedle a jablone. Strom by mal mať hrubý kmeň, dostatočne prerastené korene a nemal by trpieť žiadnymi chorobami a parazitmi. Pre klasický dom na strome s pôdorysom 2,5 x 2,5 m voľte strom, ktorého kmeň má priemer aspoň 30 cm. Pri vytváraní návrhu rátajte s tým, že strom bude v budúcnosti rásť a preto treba nechať okolo kmeňa dostatočnú vôľu.

2. Plánujeme a kreslíme

Domček na strome, kde by mali kraľovať deti, je dobré si naplánovať a nakresliť. Ako prvé treba zvážiť jeho uchytenie, pričom musíme myslieť na to, že domček sa vo vetre bude hýbať spolu so stromom. Odporúčame preto klzné kĺby alebo držiaky. Podlaha domčeka by nemala byť od zeme vyššie než 2 m, a to vzhľadom na jeho využívanie deťmi a možný pád. Dobré je zem pod domčekom zmäkčiť napríklad drevenou štiepkou, ktorá prípadný pád stlmí.

3. Vytvoríme nosné trámy

Ideálny je strom, ktorý má silné konáre v tvare „V“. Na obe strany konárov priskrutkujeme nosné trámy. Na nich vytvoríme rošt. Do trámov urobíme dve 15 mm diery vo vzdialenosti 10 cm, ktoré prepojíme rezom priamočiarou pílou. Tento úkon zabezpečí domčeku flexibilnosť vo vetre. Nosné trámy by mali byť vodorovné, pretože to má vplyv na stabilitu a konštrukciu domčeka.

4. Pripravíme rošt

Na rošt využijeme štyri trámy rozmerov 50 x 150 mm. Neuložíme ich naplocho, ale kolmo na hlavnú základňu. Postavíme ich na hranu, tak aby bol presah cca 60 cm. Rošt ohraničíme vytvorením rámu z dvoch trámov veľkosti 50 x 150 mm. Tie priložíme na plocho k štyrom koncom presahujúcich trámov.

5. Poistíme podperami

Vytvorený rošt pripevníme k základni v strome ôsmimi uholníkmi. Rošt podoprieme trámami, ktoré ukotvíme do kmeňa stromu. Horný koniec zrežeme v uhle, ktorý je potrebný pre sklon stromu. Na opačnej strane vyrežeme zárez v tvare „V“. Podpery priskrutkujeme 200 mm skrutkami.

6. Podlaha a zábradlie

Môžeme začať s budovaním podlahy domčeka. Vopred sa pozrieme, či nejaké konáre zasahujú do roštu a vyrežeme potrebné otvory. Treba im nechať vôľu pre rast. V druhom kroku vybudujeme zábradlie okolo domčeka. Malo by mať výšku minimálne 90 cm. Na výplň zábradlia sa dá využiť čokoľvek, no otvory by nemali byť väčšie než 10 cm.

7. Rebrík do domčeka

Prístup do koruny stromu treba premyslieť. Vybrať si môžeme lanový rebrík alebo drevený. Na drevený potrebujeme dva 3,5 m dlhé trámy rozmerov 50 x 150 mm a dva 2,5 m dlhé trámy rozmerov 50 x 70 mm, z ktorých narežeme stupienky rebríka. Aké steny, okná, dvere a strechu si zvolíte, je už na vás. Postupujte podľa dizajnu, ktorý ste, najlepšie spolu s deťmi, vytvorili.