Hľadať
CZ SK PL EN HU
REZIVO/Palubovky

PALUBOVKY

Palubovky, podlahovky a ich využitie

Masívne drevo a ďalšie prírodné materiály na báze dreva majú aj napriek nástupu moderných trendov svoje stále miesto v riešení interiérov aj exteriérov našich domov a bytov. Okrem klasického nábytku z masívneho dreva sú stále v obľube taktiež drevené obklady čiže palubovky, či už ide o riešenie obkladov vnútorných priestorov alebo fasádne obklady či terasy. Palubovky sú drevené profilované dosky v rovnakej šírke, opatrené spravidla “falošným” perom a drážkou a z rubovej strany sú výstupné drážky.

Palubovky v interiéri majú dve základné využitia. Používajú sa ako podlahové krytiny alebo ako obklady stien a stropov. Obidva varianty sa vyrábajú frézovaním najčastejšie ihličnatého dreva, vysušeného na 10 % +/-2 % pre obklady a 12 % +/-2 % pre podlahy. Výsledkom sú drevené palubovky v daných veľkostiach a s perodrážkou, vďaka čomu zvládne montáž aj začínajúci kutil. Stačí jednotlivé palubovky jednoducho zasunúť do seba.

V exteriéri sa používajú obkladové a fasádne palubovky pre obklady stien a štítov budov a na terasy. Vyrábajú sa rovnakým spôsobom ako interiérové palubovky, len s rozdielom, že materiál je vysušený na 16 % +/-2 %. Pred samotnou montážou musia byť palubovky „Aklimatizované“ v priestore kde budú inštalované. Dĺžka aklimatizácie sa mení s ročnou dobou a vzdušnou vlhkosťou a závisí na hrúbke palubovky. Spravidla trvá 1–2 týždne, minimálne však 5 dní. Pri montáži paluboviek vo vonkajšom prostredí je nutné počítať s tým, že palubovky vplyvom vlhkosti zväčšia svoj objem. Nedorážajte preto palubovky natesno k sebe, zanechajte dostatočné špáry, aby mohli dilatovať
.

palubovka obkladová

Vlastnosti paluboviek:

  • tlmia hluk
  • zatepľujú priestor
  • pôsobia ako estetický doplnok
  • chránia steny proti vlhkosti a poškodeniu
  • dodávajú sa buď v prírodnom stave – pred montážou vhodné ošetriť lazúrovacou farbou alebo priamo ošetrené farebnou lazúrou v odtieňoch RAL
  • umožňujú viacnásobnú renováciu
  • hygienické a vhodné pre alergikov

Démos ponúka palubovky vo všetkých vyrábaných profiloch, rozmeroch aj kvalitách. Najbežnejšie rozmery v profiloch Klasik držíme skladom na niektorých pobočkách a našu ponuku neustále rozširujeme.

Dreviny, ktoré sa na výrobu paluboviek používajú, sú napríklad: smrek, borovica, smrekovec, dub
.

Obkladové palubovky

Pokiaľ palubovkami obkladáme steny alebo stropy interiéru, môžu byť slabšie. Vystačíme si aj s dvanásť alebo štrnásťmilimetrovou hrúbkou. Vrchná strana má dokonalo jemný, ohobľovaný povrch. Obkladové palubovky majú veľké využitie. Obkladáme nimi stropy, steny a fasády ako v rodinných tak aj bytových domoch. K dispozícii bývajú obkladové palubovky v hrúbke od 12 do 21 milimetrov, šírke 96 až 146 milimetrov a spravidla dĺžke troch až piatich metrov. Ponúkame obkladové palubovky v týchto hrúbkach 12, 12,5, 14, 15, 16, 19 mm. Na fasády domov a úžitkových stavieb (chát, záhradných domčekov apod.) sa potom používajú aj iné špeciálne, tzv. fasádne profily. Tie sú často dodávané aj v iných drevinách napr. severský (sibírsky) smrek alebo smrekovec, duglaska, THERMOWOOD a ďalšie. Tieto dreviny sú odolnejšie proti poveternostným vplyvom a často sa používajú ako bezúdržbové.

Palubovky podlahové (podlahovka)

Podlahové palubovky (podlahovky) majú nižšiu vlhkosť a na rozdiel od paluboviek obkladových sú silnejšie. Podlahovky v hrúbke 19 milimetrov sa hodia na viacvrstvové podlahy alebo na provizórne použitie. Silnejšie dvadsaťosem prípadne dvadsaťštyrimilimetrové palubovky sú používanejšie. Sú odolnejšie, stabilnejšie a vhodnejšie pre väčšie záťaže. Hustota roštu je potom zvolená podľa predpokladanej záťaže podlahy. Šírka týchto paluboviek sa pohybuje od 121 do 146 milimetrov a dlhé sú štyri alebo päť metrov. Podlahové palubovky (podlahovky) ponúkame: 19, 24, 28 mm.

Profily paluboviek

přehled palubek - nabídka Démos 

 

Príval jarnej inšpirácie, to je nová Inšpirácia pre prácu a život, Jar 2017V hlavnej roli – kancelárie a moderné materiály!

KONTAKTUJTE NÁS

Centrálny príjem OBJEDNÁVOK KOVANIA Tel.: (+421) 0800 004 206
Fax.: (+421) 0800 004 207
E-mail: objednavky@demos-trade.com
© Copyright 2016 Démos trade, a. s. | Všetky práva vyhradené
K poskytovaniu služieb, personalizácii a analýze návštevnosti používame cookies. Interakciou s webom s tým súhlasíte.
Created by D3Soft s.r.o. © 2016